Rower stacjonarny obciążenie

Czy instruktor może dokręcać mi obciążenie?

Kategoria:

Droga Redakcjo,

od niedawna chodzę na zajęcia na rowerach stajonarnych. Mówią na to indor cycling albo spining. Ogólnie jest bardzo fajnie, czasami ciężko, jest dużo zabawy, wracam do domu zmęczona i szczęśliwa. Coś mi jednak nie pasuje. Zdarza się, że instruktor schodzi z roweru i sam dokręca obciążenie uczestnikom. Chciałam spytać, czy osoba prowadząca zajęcia może i powinna to robić. Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości!

Joanna z Krakowa

Tak mógłby wyglądać list do redakcji, w której prowadziłabym kącik porad, niczym Judyta z „Nigdy w życiu”. W dzisiejszych czasach, zamiast słać listy do gazet, po prostu wpisuje się w wyszukiwarkę: „indor cycling czy instruktor może dokręcać obciążenie”, a ona kieruje go na mój blog.

 Joanno,

kwestia dokręcania obciążenia uczestnikom przez instruktora nie jest ujęta w żadnym podręczniku dla kursantów i mogę powiedzieć, że jest związana z indywidualnymi preferencjami instruktora. Odgórnie nie ma on narzuconego zakazu czy nakazu robienia tego, co do czego masz wątpliwości. Trudno tę kwestię rozstrzygnąć jednoznacznie.

Jeżeli instruktor kilkukrotnie mówi, że należy dokręcić obciążenie, a mimo to uczestnik nie reaguje, z perspektywy osoby prowadzącej warto do niego podejść i zasugerować zwiększenie oporu. Zwykle – wbrew pozorom – wpływa to na zwiększenie komfortu jazdy. W takim przypadku słowne ingerencje  instruktorskie uważamy za zasadne. Wiele zależy również od celu treningowego.

Domyślamy się jednak, że chodzi Ci o sytuację, w której masz wrażenie, że nie dasz rady już dokręcić więcej, a instruktor – w ramach pokazania Ci, że możesz, albo po prostu rozrywki… – podchodzi i zwiększa Ci obciążenie. Prowadzący raczej nie ma złych intencji, ale rozumiem, że możesz sobie tego nie życzyć, o czym warto z nim pogadać, albo ewentualnie powrócić do poprzedniego oporu.

Udanych zajęć!

Polecamy się, Redakcja

Listy od Agaty

Za dużo presji w tworzeniu do neta?
Pozwól mi ją z Ciebie ściągnąć.
Zapisz się!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera od Agaty Borowskiej. Szczegóły przetwarzania danych znajdę w polityce prywatności.